Uroczystości 3-go Maja w Zarzeczu 05-05-2017 13:22

W Zarzeczu, w dniu 3 maja 2017 r. odbyły się uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Strażaka.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół z terenu gminy, strażaków, Turków z parafii Żurawiczki i zaproszonych gości do kościoła parafialnego w Zarzeczu. Zebrani wzięli tu udział w uroczystej mszy świętej, którą odprawił ks. Piotr Sobolak, który jednocześnie złożył życzenia strażakom z okazji ich święta.

W dalszej części uroczystości nastąpił przemarsz pod pomniki: ofiar pomordowanych przez hitlerowców oraz Jana Pawła II, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Oficjalna część uroczystości odbyła się na placu przy Zespole Szkół w Zarzeczu. Tu odbył się uroczysty apel strażacki. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów uroczyste przemówienie upamiętniające 226 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Strażaka wygłosił Wójt Gminy Zarzecze - Wiesław Kubicki.

W tym dniu nastąpiło również wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza został odznaczony druh Stanisław Lorenc.

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni druhowie: Dariusz Skiba i Jan Lisztoń.

Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni: Anna Jamroży, Łucja Świtalska, Bogdan Buczek, Adam Jamroży, Andrzej Miazga, Lesław Michalik.

Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni druhowie: Dorota Szeliga, Rafał Jarosz, Paweł Mazur, Piotr Pieniążek.

Odznaką „Wzorowy Strażak” zostali odznaczeni druhowie: Agnieszka Zając, Michał Baryła,  Piotr Kuras, Kamil Leja, Krystian Rusinek, Damian Stanowski.

W ramach obchodów święta również Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zarzeczu przygotował rozgrywki sportowe dla dzieci i młodzieży oraz poczęstunek dla biorących udział w uroczystości.

Kibice piłki nożnej mogli obejrzeć mecz ligowy: Zorza Zarzecze – Błyskawica Rozbórz..