INFORMACJA W SPRAWIE ZMIAN DOTYCZĄCYCH PRZYZNAWANIA DODATKU WĘGLOWEGO

W związku z wejściem w życie 3 listopada ustawy z dnia 27 października 2022r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych  (Dz.U. z 2022r., poz. 2236) Urząd  Gminy Zarzecze informuje, że ustawa ta wprowadziła zmiany dotyczące dodatku węglowego.

W nowelizacji ustawy dodano zapisy, zgodnie z którymi W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach nie stosuje się ust. 3a* i 3b* do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła”.

*3a. W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania, zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.”

*„3b W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten  jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostaną bez rozpatrzenia.”

Gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ten ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.’’

Zgodnie z nowelizacją ustawy o dodatku węglowym, dodatek węglowy jest przyznawany wszystkim gospodarstwom domowym w sytuacji łącznego spełnienia następujących warunków:

1)  pod jednym adresem mieszka więcej niż jedno gospodarstwo domowe,

2)  każde gospodarstwo zajmuje osobny lokal (lokal mieszkalny-trwale wydzielony fragment nieruchomości budynku mieszkalnego, służący do zaspokojenia potrzeb bytowych co najmniej jednej osoby, składa się przeważnie z kilku pokojów, kuchni, łazienki oraz korytarza)

3) każde z gospodarstw ma osobny piec węglowy, albo jest jeden piec współdzielony przez gospodarstwa domowe,

4) główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego zostało lub nie zostało zgłoszone/wpisane do CEEB,

5) wywiad środowiskowy potwierdza spełnienie warunków określonych  w pkt. 1-3.

Wniosek dotyczący wypłaty dodatku węglowego  można złożyć osobiście w Urzędzie Gminy Zarzecze pok. nr. 6 lub elektronicznie przez platformę epuap w terminie do 30 listopada 2022r. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku elektronicznie, wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.