REALIZACJA PROJEKTU PN.: „MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ POWROTEM DO REGIONALNEJ TRADYCJI WIELKOPOSTNEJ I WIELKANOCNEJ”

Centrum Kultury w Zarzeczu  kończy realizację zadania pn. „Misterium Męki Pańskiej powrotem do regionalnej tradycji Wielkopostnej i Wielkanocnej”
w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna.

Ogólnym założeniem realizowanego zadania było kreatywne odtworzenie „wystawianych” przez dziadków i pradziadków misteriów Męki Pańskiej.

Dnia 10 kwietnia br. zostało wystawione widowisko plenerowe pn. „Misterium Męki Pańskiej” w pięknej scenerii zabytkowego zespołu pałacowo- parkowego
w Zarzeczu w której udział brali aktorzy – amatorzy z terenu gminy Zarzecze
i okolicznych miejscowości. Aktorzy – amatorzy do swoich ról przygotowywali się przez kilka tygodni pod okiem ojca Erwina Ceklarza – gwardiana klasztoru, proboszcza parafii pw. Św. Barbary w Przeworsku oraz pana Rafała Sawickiego – aktora, reżysera z którym zostały przeprowadzone warsztaty.

Ostatnim etapem realizacji zadania były spotkania dzieci i młodzieży z okolicznych szkół
z etnografem, panią Katarzyną Ignas, podczas których zgłębiali oni wiedzę na temat tradycji wielkopostnych i wielkanocnych.

Całkowita wartość zadania wynosiła 30 000 zł.
Kwota dofinansowania wynosiła 20 000 zł.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.