Aktualności


Centrum Psychologiczno-Prawne dla obywateli Ukrainy

Data:
Kategoria: Aktualności

Fundacja Instytutu Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica utworzyła Centrum Psychologiczno-Prawne dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. W ramach poradni psychologicznej świadczona jest pomoc doraźna osobom, które takiego wsparcia potrzebują. Poradnictwo dostępne jest dla wszystkich grup wiekowych. Pomoc nastawiona jest na niwelowanie stresu związanego z wojną i koniecznością przesiedlenia się oraz zmiany otoczenia i kręgu kulturowego. W ofercie poradni znajdują się działania terapeutyczne adresowane do osób indywidualnych, ale także do całych rodzin.

W czym pomagamy
Centrum psychologiczno-prawne założone przez Fundację ma za zadanie nieść bezpłatną doraźną pomoc potrzebującym. Utworzenie Centrum jest odpowiedzią na potrzeby osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych na Ukrainie. Poradnictwo nastawione jest na niwelowanie stresu związanego z wojną i koniecznością przesiedlenia się oraz zmiany otoczenia i kręgu kulturowego. W ofercie poradni znajdą się działania terapeutyczne adresowane do osób indywidualnych, ale także do całych rodzin.

Zatrudnieni specjaliści sprawują dyżury stacjonarnie oraz online, tak aby zagwarantować dostęp do świadczonych usług jak największemu gronu potencjalnych odbiorców.

W ramach naszej placówki prowadzimy skoordynowaną bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy. Pomoc prawna dotyczy przede wszystkim konsultacji pobytowe związanych z legalizacją pobytu w Polsce, którą należy uznać za priorytetową.

Dodatkowo, świadczymy usługi w zakresie porad prawnych w sprawach administracyjnych, cywilnych i karnych. Jak się wydaje, pobyt uchodźców na terenie Rzeczypospolitej Polskiej może potrwać co najmniej kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. W tym czasie napotkają oni liczne wyzwania, w tym także prawne.

Porady prawne
W ramach Centrum prowadzimy skoordynowaną bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy. Pomoc prawna jest udzielana przez doświadczonych radców prawnych lub adwokatów i dotyczy, przede wszystkim, konsultacji związanych z legalizacją pobytu w Polsce.

Świadczymy także porady prawne w sprawach administracyjnych, cywilnych i karnych.


Wsparcie psychologiczne

 • konsultacje w ramach interwencji kryzysowej
  skierowane do osób doświadczających zagubienia i kryzysu w związku z opuszczeniem ojczyzny
 • psychoterapia indywidualna
  skierowaną do osób dorosłych od 17 roku życia
 • grupy wsparcia
  • dla kobiet, będących matkami – potrzebującymi odnaleźć się w zmienionej rzeczywistości, poza rodzinnym krajem,
  • dla młodych dorosłych (do 30 roku życia) – borykających się z doświadczeniami stresu i niepokoju, w związku z opuszczeniem ojczyzny i potrzebą podjęcia nowych zadań w obcym kraju.

Do Centrum Psychologiczno-Prawnego należy zgłaszać się za pomocą formularza: https://forms.gle/we3uKq9mNiBGW8vn6.

Dodatkowe informacje : kliknij tutaj

Udostępnij: