Aktualności


Diagnostyka drzewostanu na terenie zabytkowego parku w Zarzeczu.

Data:
Kategoria: Aktualności

W dniach 16.11. – 18.11.20 na terenie zabytkowego parku w Zarzeczu specjalistyczna firma Dalpinex przeprowadziła diagnostykę drzewostanu. Zostały również podcięte gałęzie i konary zagrażające bezpieczeństwu użytkowników parku. Podcięcia były wykonywane na bardzo dużych wysokościach.

Niektóre z drzew (zwłaszcza wiekowe dęby) zostały poddane badaniu tomografem akustycznym.  Badanie to polega na pomiarze prędkości dźwięku rozchodzącego się pomiędzy kilkunastoma czujnikami umieszczonymi dookoła pnia. Taka metoda pozwala wykryć ubytki, zgniliznę oraz uszkodzenia drewna jak też grubość zdrowej tkanki oraz określić ich wielkość i rozmieszczenie wewnątrz pnia. I to w sposób zupełnie nieszkodliwy dla badanego drzewa.
Wynik pomiaru opiera się na zasadzie, że dźwięk rozchodzi się najszybciej w zdrowej tkance, natomiast jeśli pomiędzy czujnikami występuje wypróchnienie prędkość spada. Odczyt prędkości emitowanych fal przekazywany jest do komputera, który za pomocą dedykowanego oprogramowania przetwarza dane i generuje szczegółowy obraz przekroju drzewa na badanej wysokości. Powtórzenie pomiaru na innej wysokości pozwala na wygenerowanie obrazu całego obszaru pomiędzy w formacie 3D. Dzięki wysokiej precyzji i czułości stosowanych urządzeń pomiarowych oraz specjalistycznego oprogramowania wyniki badania widoczne są na bieżąco, dzięki czemu już na miejscu można dokonać wstępnej oceny stanu „pacjenta”.

 

Udostępnij: