DZIEŃ OSÓB CHORYCH, NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ SENIORÓW.

W dniu 14 czerwca 2022r. w Zespole Pałacowo – Parkowym w Zarzeczu odbył się Przegląd Artystyczny Osób Chorych, Niepełnosprawnych oraz Seniorów z Dziennych Domów i Klubów Seniora.
Organizatorami Przeglądu byli: Wójt Gminy Zarzecze oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zarzeczu.
Na przegląd przybyło wielu zacnych gości m.in. Pan Jan Sołek – przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego, Pani Anna Huk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Pani Małgorzata Dankowska – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, Pan Maciej Szymański – Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pan Bogusław Urban – Starosta Przeworski, Pan Łukasz Laska – Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego, Sekretarz gminy Zarzecze, Radni Powiatu Przeworskiego Pan Tomasz Syk i Pan Wiesław Kubicki, Pani Katarzyna Kowal – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Przeworsku, Pan Daniel Krawiec – Wójt gminy Przeworsk oraz Dyrektorzy Centrum Usług Społecznych, Dyrektorzy i Kierownicy, Ośrodków Pomocy Społecznej, Kierownicy Środowiskowych Domów Samopomocy i Kierownicy z Dziennych Domów i Klubów Seniora.
W przeglądzie artystycznym wystąpiło szesnaście placówek z terenu powiatu przeworskiego oraz gościnnie Ośrodek Wsparcia w Korniaktowie-Południowym. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Artyści zaprezentowali swoje talenty w następującym repertuarze.
  • Klub Seniora „Wesołe jest życie staruszka” w Zarzeczu – Piosenki z lat 20 i 30 XX wieku;
  • Dzienny Dom Pomocy w Zarzeczu – Prezentacja utworu Juliana Tuwima pt. „Rzepka”;
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Zalesiu filia Łapajówka – Występ sceniczny „Aktywni Seniorzy w ŚDS”, śpiew piosenek, recytacja wiersza „Przyszła w życiu taka pora”;
  • Klub Seniora w Adamówce – Inscenizacja pt. „Czarownice z Łysej Góry”;
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Przeworsku – Prezentacja sceniczna pt. ”Kopciuszek”;
  • Ośrodek Wsparcia w Korniaktowie Południowym – Piosenka „Hymn emerytów” oraz Kabaret pt. „Przychodzi baba do lekarza”
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Łopuszce Wielkiej – Kabaret pt. „Czerwony kapturek”;
  • Klub Seniora Cieplice – Skecz oraz krótka anegdota, wiersz oraz piosenka o seniorach;
  • Klub Senior + w Jagielle – Piosenki „Hymn Seniorów”, „Szła Dziewczyna” oraz 2 wiersze;
  • Dzienny Dom Pobytu w Hucisku Jawornickim – 2 utwory własnego autorstwa;
  • Dzienny Dom Pomocy „Ciepliczanka” w 3 piosenkach;
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Sieniawie – Skecz kabaretowy pt. „Ciężki los Królewny”;
  • Dzienny Dom „Senior+” w Lipniku – 2 piosenki „Hymn Seniora”, „Emerytura”, Monolog „O czasie uwag kilka”, skecze „Trudy życia Seniora”, „Spotkanie po latach” oraz „Dyskusja przy porannej herbatce”;
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Gaci – Inscenizacja wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima;
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Przeworsku – Układ taneczny pt. „Zapraszamy do tańca”;
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Zalesiu z filią w Łapajówce – Inscenizacja bajki „Czerwony Kapturek.
W trakcie Przeglądu można było podziwiać dorobek kulturowy w formie rękodzieł wykonanych podczas prowadzonych zajęć przez uczestników poszczególnych placówek.
O ciepły posiłek zadbała Spółdzielnia Socjalna „Parkowa” w Zarzeczu. Słodki poczęstunek przygotowany został przez uczestników Przeglądu.
Uczestnicy mieli możliwość bezpłatnie skorzystać z poradnictwa dietetycznego. Do dyspozycji osób biorących udział w przeglądzie było stoisko medyczne Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku, stoisko informacyjne Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Przeworsku oraz stoisko Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu gdzie wykonywane były pomiary cukru, glukozy oraz symulacja w okularach „Pod wpływem narkotyków” czyli jak się widzi po spożyciu alkoholu i narkotyków.
Występy uczestników budziły wiele emocji, były zarówno dla nich jak i dla odbiorców nie lada przeżyciem. Na zakończenie Przeglądu odbyła się zabawa taneczna.
Składamy serdeczne gratulacje wszystkim uczestnikom przeglądu za znakomite, kreatywne i poruszające występy.