Aktualności


ELEKTRONICZNA LEGITYMACJA EMERYTA I RENCISTY- INFORMACJA ZUS

Data:
Kategoria: Aktualności

Emeryci i renciści mogą już korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji emeryta-rencisty wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostępnej w bezpłatnej aplikacji mObywatel. mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek. To kolejny cyfrowy dokument, którym można posługiwać się, korzystając z aplikacji mObywatel w swoim telefonie.

Dzięki mLegitymacji:

  • potwierdzisz, że jesteś emerytem lub rencistą,
  • udowodnisz, że masz prawo do świadczeń zdrowotnych,
  • możesz korzystać z ulg, które przysługują emerytom lub rencistom (np. zniżek do biletów).

Zmiany od 2023 r. dla nowych emerytów i rencistów

Nowy rok to zmiany w wydawaniu legitymacji dla nowych emerytów i rencistów. Osoby te otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w postaci elektronicznej. Mogą z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Aby dodać mLegitymację emeryta-rencisty do aplikacji mObywatel, wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”.

Ważne! Dokument dostępny jest dla osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Udostępnij: