Aktualności


Festyn pod Platanem. XXIII Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych.

Data:
Kategoria: Aktualności

W minioną niedzielę 12 czerwca na terenie zabytkowego zespołu pałacowo – parkowego w Zarzeczu odbył się po raz dwudziesty trzeci Przegląd Grup Śpiewaczych zwany też „Festynem pod Platanem”. Organizatorami Przeglądu byli: Centrum Kulturalne
w Przemyślu oraz Centrum Kultury w Zarzeczu. Patronat medialny sprawowała Gazeta Jarosławska, Życie Podkarpackie oraz Ekspres Jarosławski.

Przegląd rozpoczął wójt Gminy Zarzecze – Tomasz Bury, który przywitał zebranych
i życzył powodzenia artystom. Słowa otuchy do występujących skierował również dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusz Czarski. Przesłuchania konkursowe odbywały się w trzech kategoriach: zespoły śpiewacze, soliści oraz zespoły dziecięce i młodzieżowe. Na scenie łącznie mogliśmy wysłuchać i zobaczyć 25 prezentacji konkursowych, a tegoroczna tematyka przeglądu obejmowała: ballady, pieśni weselne oraz pieśni wielkopostne. Wśród różnorodnych prezentacji konkursowych usłyszeć było można zarówno przyśpiewki weselne, pieśni starostów weselnych, pieśni śpiewane na weselu po oczepinach Pary Młodej, pieśni sieroce, ballady śpiewane przy sianokosach i przy pracach polowych jak również pieśni wielkopostne. Prezentacje oceniało jury w składzie: Katarzyna Ignas (etnograf z Muzeum Zespół Pałacowo – Parkowy w Przeworsku), Bartosz Gałązka (folklorysta i pedagog) oraz Sławomir Gołąb (muzyk i pedagog). Podczas obrad komisji konkursowej na scenie wystąpiła gościnne Kapela Ludowa GACOKI z Gaci, która bawiła publiczność przez ok. 1,5 godziny.

Przegląd pięknie podsumowała Anna Huk – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, która gratulowała wszystkim zespołom i solistom zaangażowania w rozwój kultury ludowej charakterystycznej dla naszego regionu.

Jak co roku przed ogłoszeniem wyników uczestnicy Festynu otrzymali pamiątki z Zarzecza, tym razem pamiątki zostały przygotowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Zalesiu z Filią w Łapajówce. Wśród laureatów Przeglądu znalazły się zespoły reprezentujące naszą gminę: Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa, który zdobył II miejsce oraz Zespół Śpiewaczy z Maćkówki, który otrzymał wyróżnienie.

Wójt Gminy Zarzecze – Tomasz Bury podsumowując Przegląd stwierdził, że wszyscy są wygranymi, ponieważ każdy promuje swoja miejscowość i swoją gminę, a to jest bardzo ważne, włodarz gminy słowa podziękowania skierował również do pani Wicemarszałek – Anny Huk, która wspiera wszelkie inicjatywy i wydarzenia odbywające się w naszej gminie.

Dziękujemy współorganizatorom wydarzenia – pracownikom Centrum Kulturalnego
w Przemyślu na czele z dyrektorem Januszem Czarskim oraz Agatą Hemon – kierownikiem działu dziedzictwa i edukacji kulturowej za współpracę w miłej atmosferze, a wszystkich zapraszamy za rok na 24 Przegląd Grup Śpiewaczych do zarzeckiego parku.

 

Protokół z obrad jury- pobierz

Pełna galeria zdjęć – kliknij tutaj

 

 

Udostępnij: