Aktualności


JUBILEUSZ DZIESIĘCIOLECIA MUZEUM DZIEDUSZYCKICH W ZARZECZU

Data:
Kategoria: Aktualności

Pierwszy czerwca 2018 roku zapisze się jako wyjątkowy dzień w historii pałacu Dzieduszyckich jak i całej gminy Zarzecze. Zarzecki Zespół Pałacowo – Parkowy odwiedziło wiele znakomitych osób, aby wspólnie świętować Jubileusz Dziesięciolecia Muzeum Dzieduszyckich.

Organizatorzy przedsięwzięcia: Starosta Jarosławski, Wójt Gminy Zarzecze, Prezes Związku Rodowego Dzieduszyckich Herbu Sas oraz Dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, dołożyli wszelkich starań, aby uroczystość miała wyjątkowy charakter. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem księdza Arcybiskupa Józefa Michalika, następnie w pałacu odbyła się konferencja pn.”Muzeum Dobra Wspólnego
w Zarzeczu”.  Wśród gości przybyłych na obchody byli między innymi: Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, ks. Dziekan Zenon Ruchlewicz, Izabela Dzieduszycka wraz z rodziną, poseł na sejm Mieczysław Kasprzak, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, delegacja z Ukrainy, władze Powiatu Jarosławskiego
i Przeworskiego, dyrektorzy muzeów i najważniejszych instytucji kulturalnych w kraju. Wójt Gminy Zarzecze, Wiesław Kubicki, jako gospodarz miejsca przywitał wszystkich gości oraz krótko opowiedział o powojennej historii pałacu, a także złożył życzenia urodzinowe nestorce rodu Dzieduszyckich pani Izabeli. Dostojna Jubilatka świętowała w Zarzeczu swoje 90 – te urodziny. Kolejnym punktem konferencji były okolicznościowe wystąpienia. Uczestnicy Jubileuszu Muzeum z wielką uwagą wysłuchali wystąpień: prof. K. Karolczaka – Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Dr hab. Andrzeja Betleja – Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. Sławomira Ratajskiego – Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Anny Czarneckiej z Muzeum Pałacu w Wilanowie. Drugą część konferencji – panel dyskusyjny – poprowadził Waldemar Rataj – Prezes Fundacji Kolegium Wigierskie. Paneliści dyskutowali o planach na przyszłość związanych z funkcjonowaniem Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Jubileusz 10 – lecia był okazją do wspomnień związanych z powstaniem muzeum 26 kwietnia 2008 roku. Uczestnicy uroczystości przywoływali wielokrotnie wyjątkowe porozumienie pomiędzy właścicielem obiektu – gminą Zarzecze‚ a Związkiem Rodowym Dzieduszyckich herbu Sas oraz Starostwem Powiatowym w Jarosławiu. Dzięki temu porozumieniu pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu odzyskał swoją świetność i jest miejscem licznie odwiedzanym zarówno przez członków Rodu Dzieduszyckich jak i turystów z całego świata.

Udostępnij: