Aktualności


JUBILEUSZOWA 25 EDYCJA FESTYNU POD PLATANEM – REGIONALNEGO PRZEGLĄDU GRUP ŚPIEWACZYCH

Data:
Kategoria: Aktualności
Pieśni baciarskie, kołysanki, pieśni dziecięce, powinszowania noworoczne i wielkanocne to tematyka dwudziestego piątego Festynu pod Platanem czyli Regionalnego Przeglądu Grup Śpiewaczych w Zarzeczu. Wydarzenie odbyło się 9 czerwca 2024 r. na terenie zabytkowego zespołu pałacowo – parkowego w Zarzeczu.
Organizatorami Przeglądu byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Centrum Kultury w Zarzeczu i Gmina Zarzecze. Patronat medialny sprawowała Gazeta Jarosławska, Życie Podkarpackie oraz Ekspres Jarosławski. Partnerem wydarzenia było Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.
Festyn swoją obecnością zaszczycili nas szacowni goście w osobach: Tomasz Lorenc – Wicewojewoda Podkarpacki, Anna Huk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Tomasz Bury – Wójt Gminy Zarzecze, Łukasz Laska – Sekretarz Gminy Zarzecze Radny Rady Powiatu Przeworskiego, Małgorzata Byrwa – Przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze, Radni Gminy Zarzecze: Justyna Jamroży, Anna Zamorska, Stanisław Nowosiad, Monika Sosnowska – dyrektor SP w Żurawiczkach, Beata Klisz – dyrektor ZS im. W. Witosa w Zarzeczu, Janusz Czarski – dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
Jubileuszową edycję przeglądu oficjalnie otwarł Tomasz Bury – Wójt Gminy Zarzecze, który życzył wszystkim uczestnikom powodzenia i jak najwyższych miejsc w konkursie.
Dwudziestopięciolecie Przeglądu było okazją do wspomnień i podziękowań dla osób zaangażowanych w powstanie 25 lat temu imprezy pn. Festyn pod Platanem. A były to: Krystyna Trojanowska oraz Anna Niemczak. Słowa podziękowania dyrektor Centrum Kulturalnego skierował również do Wójta Gminy Zarzecze za rokroczne wspieranie wydarzenia.
Jubileusz nie mógł się obejść bez torta, którym był tradycyjny korowaj upieczony przez Zespół Śpiewaczy z Maćkówki. Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali również okolicznościowe torby ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz pierniki wykonane ręcznie przez panią Iwonę Małkę współpracującą z Centrum Kultury w Zarzeczu.
Na 25 edycję przeglądu przybyło 19 zespołów śpiewaczych oraz 3 solistki. Występy Zespołów oceniało jury w składzie: Katarzyna Ignas (etnograf z Muzeum Zespół Pałacowo – Parkowy w Przeworsku), Bartosz Gałązka (folklorysta i pedagog) oraz dr Mariusz Pucia ( etnomuzykolog). Naszą gminę reprezentowały trzy Zespoły Śpiewacze: z Rożniatowa, Kisielowa i Maćkówki. Wszystkie zespoły zajęły miejsca na podium: Zespół z Kisielowa zdobył I miejsce, Zespół z Maćkówki II miejsce, a Zespół z Rożniatowa III miejsce (protokół komisji konkursowej dostępny na stronie Centrum Kulturalnego w Przemyślu).
Podczas obrad komisji konkursowej na scenie wystąpiła gościnne Kapela Kurasie z Lubziny.
Wójt Gminy Zarzecze – Tomasz Bury podsumowując Przegląd gratulował wszystkim zespołom pięknych występów i podziękował za zaangażowanie w rozwój kultury ludowej.
Dziękujemy współorganizatorom wydarzenia – pracownikom Centrum Kulturalnego w Przemyślu na czele z dyrektorem Januszem Czarskim oraz Agatą Hemon – kierownikiem działu dziedzictwa i edukacji kulturowej za współpracę przy Festynie pod Platanem i przemiłą atmosferę i niezwykłe zaangażowanie w organizację wydarzenia.
Podziękowania kierujemy również do Zespołu Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu na czele z panią dyrektor Beatą Klisz za przygotowanie poczęstunku dla wszystkich uczestników, a było ich 250! Dziękujemy naszemu partnerowi Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich na czele z panem dyrektorem Konradem Sawińskim za możliwość bezpłatnego zwiedzania wnętrz muzealnych przez uczestników Przeglądu. Dziękujemy także mediom Gazeta Jarosławska, Ekspres Jarosławki i Życie Podkarpackie za objęcie patronatem medialnym wydarzenia.
Pełna galeria zdjęć [KLIKNIJ TUTAJ]
Udostępnij: