Aktualności


KONSERWACJA MEBLI Z PAŁACU DZIEDUSZYCKICH

Data:
Kategoria: Aktualności

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zakończyło prace nad konserwacją pierwszej część kompletu mebli z Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu. Konserwacji poddano dwie kanapy, trzy fotele oraz stół stanowiące wyposażenie sali rotundowej i salonu „słonecznikowego” zarzeckiego pałacu.

 Poddany konserwacji komplet mebli pochodzi z 1 ćwierci XIX w.; wykonany był prawdopodobnie w jednym z europejskich ośrodków meblarskich. Wchodził w skład pierwszego wyposażenia pałacu zarzeckiego. Jego elementy cechuje wysoka ranga i klasa wykonania. Doskonale ukazuje modę okresu, w którym zarzecka rezydencja święciła swoje triumfy, stając się jedną z „wizytówek” późnego klasycyzmu, a także poziomu, majętności i gustu ich właścicieli – rodziny Dzieduszyckich.

Dzięki staraniom Muzeum oraz środkom finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury udało się przywrócić, chodź w niewielkiej części, dawną świetność obiektu, który dzięki odnowieniu oryginalnego wyposażenia, będzie mógł śmiało konkurować z największymi rezydencjami regionu. Nowy wygląd sali okrągłej sprawia, że zwiedzający będą mogli poczuć się, jak w XIX-wiecznych salach urządzonych przez Magdalenę z Dzieduszyckich Morską.

Projekt pt. „Konserwacja kompletu mebli z Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 20 grudnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której Krystyna Kieferling, starszy kustosz Muzeum, Filip Sołtys – wykonawca oraz Łukasz Zagrobelny, Dyrektor Muzeum, którzy przedstawili założenia projektu, zaprezentowali etapy przeprowadzonych działań oraz efekty prac konserwatorskich.

Udostępnij: