Aktualności


NARODOWE CZYTANIE W ZARZECZU

Data:
Kategoria: Aktualności

W sali balowej Pałacu Dzieduszyckich, w piątek 7 września odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Zarzeczu. Tegoroczna, siódma jej edycja miała szczególny charakter, gdyż przypadła w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i stąd narodowe czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz tekstów z „Antologii Niepodległości”. W „Przedwiośniu” Stefan Żeromski dokonał krytycznej oceny pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm Polaków, chęć odbudowy państwa, ale także na liczne błędy.

Fragmenty utworu były zarówno czytane jaki i inscenizowane przez uczestników wydarzenia. Głośno wybrzmiały z ust Wójta Gminy Zarzecze Wiesława Kubickiego, członkiń  Dyskusyjnego Klubu Książki:  Lilianny Dziedzic, Małgorzaty Rochackiej, Beaty Prymon. W rolę głównego bohatera utworu Cezarego Baryki wcielił się Marcin Aleksander. W odgrywanych scenach towarzyszyli mu: Jagoda Maślanka jako Karolina Szarłatowiczówna, Barbara Szczygieł jako Laura Kościeniecka, Michał Machaj jako jej narzeczony,  Jakub Całka jako Hipolit Wielosławski, Ewa Maślanka jako matka Hipolita, ksiądz Jakub Kustroń jako ksiądz Anastazy oraz Tomasz Kozłowski jako Michał. W ostrą polemikę wdał się Cezary z Szymonem Gajowcem, w rolę którego wcielił się Waldemar Polit. Partie narracyjne inscenizowanych fragmentów czytała Alicja Dziad.

Ważnym punktem programu był montaż słowno–muzyczny z wykorzystaniem tekstów ze specjalnie przygotowanej na rok jubileuszowy „Antologii Niepodległości”. W podniosłym stylu „Bogurodzicę” oraz wiersz Antoniego Felińskiego „Boże coś Polskę” wykonał chór parafialny z Zarzecza pod kierunkiem Grażyny Winiarz. Serce publiczności skradł Andrzej  Winiarz muzycznym wykonaniem „Mojej piosnki (II)” C.K. Norwida. Wiersz Ignacego Krasickiego „Święta miłości kochanej ojczyzny” usłyszeliśmy w wykonaniu uczennicy klasy III zarzeckiego gimnazjum Anny Grandy, zaś jej rówieśnicy z klasy: Wiktoria Kałamarz, Izabela Pajda oraz Adam Bukowy przeczytali wiersz Leopolda Staffa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!”. Radny Gminy Zarzecze Jacek Kucza przypomniał wiersz Marii Konopnickiej „Pieśń o domu”.

Finałem wydarzenia był występ uczniów klasy V b Szkoły Podstawowej w Zarzeczu, którzy weszli na  scenę  krokiem chodzonego i zatańczyli  „Siano grabała” – przeworski ludowy taniec naszych przodków, określający przywiązanie do „małej ojczyzny”. Do występu młodych tancerzy przygotowała  Monika Stępień. Spotkanie z tegorocznymi tekstami Narodowego Czytania prowadziła Magdalena Ćwikła.

Wydarzenie uwiecznili na zdjęciach Tomasz Chrobak oraz Barbara Zięba. Nad nagłośnieniem czuwał Paweł Płocica.

Narodowym Czytaniem w Zarzeczu dołączyliśmy do prawie 3 tys. miejsc w Polsce i  za granicą, gdzie odbywała się ta ważna akcja promująca czytelnictwo, a w tym roku w sposób szczególny skłaniająca do refleksji nad dziejami ojczystymi.

 

Udostępnij: