Aktualności


NIEZWYKŁY JUBILEUSZ – DWADZIEŚCIA LAT DZIAŁALNOŚCI ZESPOŁU ŚPIEWACZEGO Z ROŻNIATOWA

Data:
Kategoria: Aktualności

Jesienią 1998 roku z inicjatywy ówczesnego kierownika Domu Kultury, Anny Niemczak oraz sołtysa wsi Rożniatów Bolesława Bluczaka odbyło się spotkanie, które zainaugurowało powstanie zespołu śpiewaczego. Głównym motorem tego przedsięwzięcia była Helena Kasperska, zwana przez wszystkich „Cioteczką”.
Pani Helena była dla zespołu największą skarbnicą piosenek, kolęd i pastorałek. „Cioteczka” w 1999 r. wyśpiewała pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Do 2000 roku w skład zespołu wchodziło 10 kobiet, potem do tego grona dołączyli mężczyźni, a kierownikiem został Bolesław Bluczak.

Członkowie zespołu na przestrzeni dwudziestu lat: Helena Kasperska, Zofia Bluczak, Anna Stęc, Zofia Szczygieł, Zofia Paryła, Krystyna Ździebło, Elżbieta Dugiełło, Maria Gąsior, Helena Stęc, Teresa Weselak, Zofia Czura, Barbara Kucza, Bolesław Bluczak, Stanisław Stęc, Józef Boratyn, Stanisław Bluczak.

Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa od dwudziestu już lat promuje naszą gminę śpiewając podczas konkursów, festiwali, przeglądów i innych uroczystości w regionie jak i poza granicami województwa podkarpackiego zdobywając wiele nagród. W swoim bogatym repertuarze artyści posiadają pieśni obrzędowe, zwyczajowe,  piosenki biesiadne, kolędy i pastorałki.

W dniu 17 listopada br. w remizie OSP w Rożniatowie artyści wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali swój dostojny jubileusz. Gratulacje na ręce kierownika złożyli między innymi: Wiesław Kubicki – wójt gminy Zarzecze, Tomasz Bury – wójt elekt, ks. Dziekan Zenon Ruchlewicz, Janusz Czarski – dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Krzysztof Majkowski – dyrektor Szkoły Podstawowej w Zarzeczu, Katarzyna Ignas – etnograf Muzeum w Przeworsku oraz kierownicy zespołów śpiewaczych z Maćkówki, Kisielowa i Łapajówki. Uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkową publikację pn. „Dwadzieścia lat Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa”. Publikację przygotowało Centrum Kultury w Zarzeczu, a historię zespołu opisała p. Anna Niemczak.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Zespoły Śpiewacze z Maćkówki i Kisielowa wyśpiewały pięknie jubilatom życzenia w specjalnie na tę okoliczność napisanych piosenkach, a bohaterowie uroczystości przygotowali mini koncert, który zachwycił gości. Zespół Śpiewaczy z Łapajówki natomiast przygrywał uczestnikom imprezy do tańca.

Spotkanie było dobrą okazją do refleksji i wspomnień, do wiary, że kolejne lata działalności przyniosą wiele radości i satysfakcji. Dostojnym jubilatom gratulujemy i życzymy kolejnych wielu sukcesów na niwie artystycznej jak i w życiu osobistym.

 

 

Udostępnij: