Aktualności


OBCHODY 100 – LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Data:
Kategoria: Aktualności

„O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej,
Prosimy Cię Panie”

Modlitewne błaganie naszego wieszcza narodowego A. Mickiewicza ziściło się, Polska sto lat temu stała się wolna, nasi przodkowie po 123 latach niewoli mogli zakrzyknąć: „Niech żyje Polska Niepodległa!”. Droga do odzyskania tej wolności była długa, pełna krwi, potu i łez. W niedzielę 11 listopada br. spotkaliśmy się, aby wspólnie świętować to wielkie zwycięstwo.

Orkiestra dęta, poczty sztandarowe szkół z terenu gminy oraz poczty sztandarowe Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Zarzecze uroczyście przemaszerowali do kościoła parafialnego w Zarzeczu. Mszę Św. w intencji Ojczyzny odprawił ks. Prałat Anatol Standyło, który wygłosił piękne i wzruszające kazanie. Następnym punktem obchodów był uroczysty przemarsz pod pomnik ofiar zamordowanych przez hitlerowców, gdzie w imieniu społeczności Gminy Zarzecze wiązankę kwiatów złożyli: wójt Gminy Zarzecze – Wiesław Kubicki, wójt elekt – Tomasz Bury oraz sołtys wsi Zarzecze – Józef Skałuba. Wiązanki kwiatów złożyli również uczniowie Zespołu Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu, a obok „Dębu Pamięci Pułkownika T. Zielińskiego” kwiaty złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarzeczu. Modlitwę za poległych odmówił ks. Jakub Kustroń, a sygnał wojskowy „śpij kolego” zagrali trębacze z Gminnej Orkiestry Dętej. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na plac obok Szkoły Podstawowej w Zarzeczu, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po podniesieniu flagi na maszt, wszyscy odśpiewali Hymn Polski, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa dla hymnu”, a po ostatniej zwrotce hymnu młodzież ze Szkolnego Koła Caritas wypuściła w niebo białe i czerwone balony. Następnie prowadzący powitał przybyłych na uroczystość gości,
a okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt gminy – Wiesław Kubicki. Włodarz w swoim wystąpieniu przypomniał jak długa i pełna cierpienia była droga do odzyskania wolności, a my jesteśmy winni oddawać wspólnie cześć bohaterom, którzy walczyli o niepodległość. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem Św. Jana Pawła II, kwiaty złożyli: wójt gminy – Wiesław Kubicki, wójt elekt – Tomasz Bury oraz sołtys wsi Zarzecze – Józef Skałuba. Podczas obchodów zostały wręczone również nagrody laureatom gminnego konkursu literackiego, odśpiewaliśmy wspólnie znane pieśni patriotyczne, a na zakończenie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Zarzeczu zatańczyła pięknie Poloneza – nasz taniec narodowy, którym tancerze podkreślili uroczysty i wyjątkowy charakter obchodów
100 – lecia odzyskania Niepodległości.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości, a mieszkańcom gminy składamy serdeczne podziękowania za uczczenie tej jakże ważnej rocznicy.

Udostępnij: