Aktualności


PIKNIK OZE – PODSUMOWANIE PROJEKTU „PODRÓŻE EKOLOGICZNE-ENERGIA ODNAWIALNA-MYŚLIMY GLOBALNIE-DZIAŁAMY LOKALNIE”

Data:
Kategoria: Aktualności

31 maja w zarzeckim parku miało miejsce podsumowanie projektu „Podróże ekologiczne -energia odnawialna – myślimy globalnie – działamy lokalnie”. Projekt finansowany był przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Wszystkie działania realizowane były od września 2023 roku do końca maja 2024 roku.

Realizatorem projektu był Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu. Partnerami projektu byli GPR Guma Plastik Recykling Zarzecze, Replas Recycling Plastics
w Rożniatowie, Energetyka Polska OZE – 7 w Krakowie oraz PV Technik z siedzibą
w Goleniowie.
Dzięki współpracy z partnerami udało się w ciągu kilku miesięcy zrealizować szereg różnych działań. Były to m.in. konkursy o tematyce OZE adresowane do przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu przeworskiego i jarosławskiego.
W nowootwartej pracowni OZE – „Zielone Serce Witosa” zainicjowano działalność Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym organizowane były warsztaty poruszające tematykę szeroko rozumianej ekologii, z uwzględnieniem przede wszystkim  tematyki odnawialnych źródeł.

Nowoczesne pomoce naukowe zakupione w ramach projektu pozwoliły na prowadzenie ciekawych i interaktywnych zajęć dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Zarzecze, powiatu przeworskiego, ale również powiatu  jarosławskiego. Z zajęć w ciągu kilku miesięcy skorzystało kilkuset uczniów szkół podstawowych. Warsztaty prowadzone były przez uczniów drugiej klasy kierunku Technik ochrony Środowiska z innowacją recykling pod kierunkiem nauczycieli.

Podsumowanie projektu miało miejsce podczas PIKNIKU OZE. Wzięło w nim udział blisko 400 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Zarzecze. Nauczyciele i uczniowie  Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu przygotowali bardzo wiele różnych atrakcji, których głównym celem było przybliżenie tematyki odnawialnych źródeł energii. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie m.in. prezentowano stanowiska pozyskiwania energii OZE, gry i zabawy w terenie, pokaz nowoczesnych pomocy dydaktycznych związanych z OZE. Uczestnicy pikniku mogli również obejrzeć premierę spektaklu pt. „Kręcinos” w wykonaniu teatru „Gry i Ludzie’ z Katowic, który w zabawny i przystępny sposób przybliżył dzieciom energię wiatrową. PIKNIK OZE pokazał, że świetnie bawiąc się można zgłębiać swoją wiedzę  na temat odnawialnych źródeł energii.

 

Udostępnij: