Aktualności


WOKÓŁ ETNOGRAFICZNYCH PASJI DZIEDUSZYCKICH

Data:
Kategoria: Aktualności

Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas zaprasza na międzynarodową konferencję naukową „Wokół etnograficznych pasji Dzieduszyckich”, która odbędzie się 22 września 2023 roku w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Konferencja będzie kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów 200-lecia urodzin Włodzimierza Dzieduszyckiego, dlatego też uczestnicy będą mieli okazję po raz kolejny spotkać się z tą niezwykłą postacią – tym razem w kontekście działalności etnograficznej.

Ponadto konferencja wpisuje się w obchody 15. rocznicy otwarcia Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. Z tej okazji wysłuchamy wykładu Marianny Otmianowskiej – dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie – pt. „Społeczna odpowiedzialność muzeów”.

Naukowymi dociekaniami podzielą się wybitni badacze z Francji, Polski i Ukrainy – historycy i eksperci w dziedzinie etnografii.

Konferencji będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna pt. „Wspólne dziedzictwo – wspólna pamięć”, na której znajdą się zdjęcia z prac konserwatorskich prowadzonych przez Związek Rodowy Dzieduszyckich przy lwowskich zabytkach: książkach z Biblioteki Poturzyckiej znajdujących się w zbiorach Państwowego Przyrodniczego Muzeum NAN Ukrainy, renesansowej rzeźbie „Chrzest Chrystusa” zdobiącej elewację kamienicy Szolc-Wolfowiczów na Rynku i nagrobkach znajdujących się na Cmentarzu Łyczakowskim.

Na zakończenie konferencji wysłuchamy koncertu zespołu C.K. Kapela.

Udostępnij: