Aktualności


Wyjazd studyjny przedstawicieli gminy Zarzecze do Spółdzielni Socjalnej „Przystań” w Raciechowicach

Data:
Kategoria: Aktualności

W dniu 25.04.2019r. przedstawiciele gminy Zarzecze tj. Pani Małgorzata Byrwa – Przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze, Pani Anna Krzeszowska-Gwóźdź – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zarzeczu oraz Pani Krystyna Kaszuba – pracownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Zalesiu z filią w Łapajówce uczestniczyły w wyjeździe studyjnym do Spółdzielni Socjalnej „Przystań” w Raciechowicach (małopolskie). Organizatorem wyjazdu był Podkarpacki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w ramach realizowanego projektu „Nawigator”. W wyjeździe uczestniczył również Pan Jerzy Jęczmionka – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Uczestników wyjazdu przywitała Pani Maria Gierlach, prezes Spółdzielni. Powstanie Spółdzielni Socjalnej „Przystań” w Raciechowicach, jak mówiła była przykładem i owocem współpracy samorządu gminnego z organizacjami pozarządowymi. W wyniku czego powstały nowe miejsca pracy, zrodził się pomysł na zagospodarowanie budynku dawnej szkoły. W Spółdzielni obecnie pracuje 20 osób.

Spółdzielnia Socjalna „Przystań” powstała z inicjatywy Gminy Raciechowice oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwapince. Głównym zadaniem w/w Spółdzielni w chwili obecnej jest dożywianie dzieci i młodzieży w szkołach oraz utrzymanie porządku w obiektach szkolnych. Jak przedstawiła Pani Prezes Spółdzielni codziennie wydają ponad 400 obiadów. Z czasem spółdzielnia rozpoczęła działalność także w innych, pokrewnych dziedzinach. Przedsiębiorstwa i organizatorzy różnych festiwali, wydarzeń czy spotkań mogą zamówić catering. Posiłki dostarczane są również osobom prywatnym, na przykład starszym mieszkańcom gminy. Spółdzielnia stała się rozpoznawalnym przedsiębiorstwem w całym powiecie.  Spółdzielnia rozbudowała pensjonat w Kwapince, który ma 40 miejsc noclegowych, salę multimedialną i konferencyjną. Współdziała również z lokalnym środowiskiem.

Dzięki wizycie studyjnej uczestnicy mogli zobaczyć i doświadczyć jak funkcjonuje Spółdzielnia Socjalna.

Udostępnij: