Aktualności


Historia na żywo

Data:
Kategoria: Aktualności

Nietypowa lekcja historii odbyła się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Siennowie w dniu 9 maja 2019r. za sprawą przedstawicieli Samodzielnego Oddziału Hetmana Jana Karola Chodkiewicza Ziemi Jarosławskiej z Zarzecza, którzy odwiedzili nas
w strojach historycznych z XVII wieku. Zawitał Król Jan III Sobieski z Królową Marysieńką, towarzyszyli mu szlachetnie urodzeni szlachcice: Jan Telega i Ryszard Pasławski znany w okolicy z zamiłowania do osobliwego rzemiosła – płatnerstwa.

Oddział Hetmana Chodkiewicza wywodzi się z dawnej grupy „Sarmacka Brać”, która powstała z inicjatywy Pana Jana Hajduka w roku 2016. Po czterech latach grupa została wzięta pod patronat  Mazowieckiej Chorągwi Husarskiej,  a  na rekonstrukcji historycznej  w Janowcu  Pan Hajduk został mianowany chorążym tejże  chorągwi. Od tamtej pory oddział prezentował się                       na licznych pokazach i imprezach  w kraju: w Węgrowie, Zamościu, Lublinie, Barcicach, w Jarosławiu, w Zarzeczu  oraz w okolicznych gminach. Nasi pasjonaci występowali również  za granicą: na   Węgrzech, Słowacji i Białorusi, wszędzie budząc  ogromne zainteresowanie. Grupa została formalnie zarejestrowana w roku 2019 jako stowarzyszenie, posiada NIP, regon i swoje konto w banku. Jest to istotna informacja, bo strój, sprzęt obozowy, szable wyjazdy na rekonstrukcje to kosztowna sprawa i  może pojawią się szanse na pozyskanie wsparcia finansowego. Dotychczas  problemy budżetowe  rozwiązywał założyciel grupy – przewodniczący stowarzyszenia Pana Hajduk, zapewne niejednokrotnie nadszarpując domowe oszczędności.

 

Na lekcji w Siennowie mieliśmy okazję zobaczyć zbroję husarską i szablę wykonaną przez Pana Ryszarda Pasławskiego. Pan Ryszard opowiedział o swoich zainteresowaniach polską husarią oraz o niezwykłej pasji jaką jest wyrób zbroi i broni husarskiej.
Król Sobieski z Marysieńką zaprezentowali fechtunek szablą „na ubitej ziemi” przed budynkiem szkoły, szlachcic Pan Jan Telega dokonał prezentacji muszkietu. Widowisko podziwiała dziatwa szkolna, nauczyciele, zacni goście: Pani Małgorzata Byrwa – Przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze, Pan Grzegorz Cielec – Radny Gminy oraz Przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły –

Pani Marta Żak. Niektórzy odważnie stanęli do pojedynku na szable, uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące husarii. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane.

Warto dodać, że do świty Króla Sobieskiego dołączył Rzędzian / Pan Marcin Kasperski / wiodący pojmanego Tatara – w tej roli wystąpił Pan Emil Undziakiewicz. Na koniec odbyła się nadzwyczajna sesja zdjęciowa. Była też okazja usiąść przy stole i porozmawiać o edukacyjnych zamiarach Stowarzyszenia.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Janowi Hajdukowi i jego towarzyszom, Pani Marii Pelc oraz Pani Katarzynie Balawender –  Radnej Gminy Zarzecze, która ufundowała nagrody dla uczniów.

Oprócz zdjęć ze spotkania w Siennowie, prezentujemy kilka ujęć udostępnionych przez Pana Jana Hajduka.

 

Udostępnij: