Gminna Biblioteka Publiczna im. Prymasa Tysiąclecia ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zarzeczu

37-205 Zarzecze 1
tel. 16 640 25 17
NIP: 794-16-33-066
REGON: 651439861

Godziny otwarcia :

poniedziałek - piątek 8-19
sobota 9-12

Biblioteka jest instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury pod nr 2/2001, posiada aktualny statut oraz osobowość prawną.

Biblioteka zajmuje trzy pomieszczenia  o powierzchni użytkowej 76 m 2w Zabytkowym Pałacu Rodu Dzieduszyckich, który to przez ponad 100 lat do 1945 r. był ich gniazdem rodzinnym, pełniąc równocześnie rolę ośrodka życia towarzyskiego, kulturalnego i gospodarczego.  W okresie burz dziejowych zarówno po Powstaniu  Listopadowym jak i podczas II Wojny Światowej  pałac dawał schronienie licznym przesiedleńcom i uciekinierom. Wśród nich był Adam Chmielowski, późniejszy święty brat Albert, któremu stypendium uzyskane w 1869 r. pozwoliło na studia w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W roku 1942 znalazł tu schronienie, ukrywający się pod pseudonimem  „Siostra Cecylia”, ks. Stefan Wyszyński. W czasie pobytu tj. 23.04.1942 r. do 05.06.1942 r. odprawiał rekolekcje dla młodzieży i dorosłych, msze święte w kaplicy urządzonej w pokoju zwanym „żółtym”, w którym ks. Prymas również mieszkał. Ostatni raz przyjechał do Zarzecza 20.08.1942 r., aby zgodnie z tradycją rodu udzielić ślubu Janowi Dzieduszyckiemu. Wtedy to po raz pierwszy odprawił mszę świętą w Kościele Parafialnym p.w. Michała Archanioła w Zarzeczu.

07.06.1992 r. Gminnej Bibliotece w Zarzeczu mieszczącej się w pomieszczeniach w  których  przebywał ks. Prymas zostało nadane imię Prymasa Tysiąclecia ks. Kardynała Wyszyńskiego. Aktu nadania imienia oraz poświęcenia tablicy pamiątkowej dokonał ks. Arcybiskup Metropolita Przemyski Ignacy Tokarczuk.

Biblioteka przeznacza każdego roku określoną kwotę na zakup nowości wydawniczych. W  2017 r. jest to 5.100 zł . W pierwszym półroczu zakupiono 130  książek. Przy zakupie nowości wydawniczych kierujemy się sugestiami czytelników starając się zaspokoić  ich  potrzeby.  W chwili obecnej księgozbiór liczy  10.876 woluminów.  Na zakup nowości otrzymujemy również dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Biblioteki Narodowej . W 2017 roku jest to kwota 2.800 zł .

Co roku przeprowadza się selekcję książek zniszczonych i nieaktualnych. W tym roku książki które można było jeszcze wykorzystać przekazane zostały  na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy w Łapajówce.

Na bieżąco wprowadzane są nowości do systemu bibliotecznego SOWA MARC-21.

Na koniec czerwca 2017r. zarejestrowano  267 czytelników, wypożyczono 3713 książek, udostępniono 482 książki na miejscu z księgozbioru podręcznego ,udzielono 294 informacji bibliotecznych.

Poza podstawowymi zadaniami wynikającymi z naszej działalności nawiązujemy współpracę z oddziałami przedszkolnymi oraz z Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Zarzeczu.

Pod  potrzeby nauczycieli organizowane są tematyczne lekcje biblioteczne.

Zapraszamy również naszych najmłodszych czytelników do kącika edukacyjnego przygotowanego specjalnie dla nich, dzieci mogą tutaj kolorować, pisać, układać puzzle czy grać w gry podczas gdy rodzice będą zajęci wybieraniem książek do czytania dla siebie.

Od września 2017 r. Biblioteka poszerza swoją działalność o takie formy jak:

  • Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników (swobodna dyskusja raz w miesiącu przy kawie i ciastku o wybranej wcześniej
    książce, często bestsellerze wydawniczym; współpraca z Instytutem Książki i WiMBP w Rzeszowie)
  • Zajęcia biblioterapeutyczne i literacko – plastyczne dla dzieci;
  • Zajęcia dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem gier planszowych;
  • Spotkania z ciekawymi ludźmi;
  • Bookcrossing czyli idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawienie ich w bibliotece w przeznaczonej do tego celu specjalnej półce bookcrossingowej, po
    to, by inny czytelnik mógł je przeczytać i przekazać dalej w to samo miejsce lub inne utworzone w przestrzeni publicznej gminy.

Przypominamy, że wypożyczanie książek jest bezpłatne i wszystkich zachęcamy do czytania.